Podmínková souvětí jsou nedílnou součástí každodenní komunikace v angličtině, protože nám umožňují vyjadřovat různé možné situace (podmínky) a jejich následky – od obecných pravd a pravděpodobných budoucích scénářů až po hypotetické a nereálné situace. V tomto článku si představíme čtyři základní typy podmínkových vět, jejich struktury a použití. Každý typ podmínky má specifický význam, proto se zaměříme i na jejich rozdíly, aby byla komunikace v angličtině jasná a přesná. Zároveň se podíváme na některé výjimky, jako jsou smíšené nebo inverzní podmínky, které přidávají další rozměr do formálního i neformálního projevu.
Podmínková souvětí ve zkratce
V podstatě existují 4 typy kondicionálů:
Nultý (Zero Conditional) – slouží pro obecné pravdy a vědecká fakta. Například, že když skončí jaro, přichází léto. Když rozehřejete sníh, zkapalní. Když máte žízeň, napijete se. Vždycky je to tak.
První (First Conditional) – používá se pro možné situace a jejich následky. Jestli budete mít i zítra teplotu, do práce nepůjdete. Když bude zítra hezky, půjdete na procházku. Jestli budete mít ve středu čas, zajdete s kamarádkou na kávu. Tedy situace, které mohou reálně nastat.
Druhý (Second Conditional) – tady už jsme v hypotetické rovině. Co by, kdyby. Kdybyste vyhráli v loterii, koupili byste si letadlo (ale pravděpodobnost výhry je malá, tudíž letadlo asi nikdy mít nebudete). Málo pravděpodobné a nepravděpodobné situace.
Třetí (Third Conditional) – nejenže se jedná o hypotézu, ale ještě navíc v minulosti. Kdybyste se po základní škole rozhodli jít na jinou střední školu, mohli jste teď dělat neco úplně jiného. Kdyby se vaši rodiče přestěhovali před vaším narozením do USA, mohli jste se narodit jako američani. Nereálná situace v minulosti.
Každý typ podmínkového souvětí tedy vyjadřuje něco jiného a proto se v každém kondicionálu používají i jiné časy:
Typ | Použití | Jak se tvoří | Příklad | Překlad |
Zero Conditional | Obecné pravdy, přírodní zákony | If + present simple, present simple | If you heat water to 100°C, it boils. | Když zahřejete vodu na 100°C, vaří se. |
First Conditional | Reálné a možné situace v budoucnosti | If + present simple, will + base form of the verb | If it rains tomorrow, we will cancel the picnic. | Pokud zítra bude pršet, zrušíme piknik. |
Second Conditional | Hypotetické nebo nereálné situace v přítomnosti nebo budoucnosti | If + past simple, would + base form of the verb | If I won the lottery, I would travel the world. | Kdybych vyhrál v loterii, cestoval bych po světě. |
Third Conditional | Hypotetické situace v minulosti | If + past perfect, would have + past participle | If I had known about the meeting, I would have attended. | Kdybych o té schůzce věděl, zúčastnil bych se jí. |
Podmínková souvětí: Podrobné vysvětlení a příklady
Nultý kondicionál: Fakta a obecné pravdy (vždy pravdivé)
- Struktura: If + [přítomný čas prostý], … [přítomný čas prostý].
Příklad:
“If water reaches 100°C, it boils.“
V této větě je podmínka „Pokud voda dosáhne 100°C “ a výsledek „vře“. Toto je obecná pravda. Vždycky, když se teplota voda dostane na 100°C, začne vřít. (Ponechme teď stranou nadmořskou výšku). Podmínka má vždy stejný výsledek.
Další příklady:
- If you press the button, the light turns on. – Když (pokud) zmáčkneš tohle tlačítko, rozsvítí se světlo.
- If you mix blue and yellow, you get green. – Když (pokud) smícháš modrou a žlutou, dostaneš zelenou.
- If the sun sets, it gets dark – Když zapadne slunce, stmívá se.
- If it’s a weekday, I go to work. – Když je všední den, jdu do práce.
- If you don’t eat, you get hungry. – Pokud nejíš, dostaneš hlad.
Nultý kondicionál se používá pro fakta a obecné pravdy. Nejedná se o konkrétní situace nebo možnosti, ale o to, co je vždy pravda. V obou částech věty je tedy přítomný prostý čas a “If“ se zde může přeložit i jako “když“.
První kondicionál: Reálné možnosti (co se stane, když)
- Struktura: If + [přítomný čas prostý], … will + [infinitiv].
Příklad:
“If it rains, we will not go for the trip.“
V této větě je podmínka „Pokud bude pršet“ a následek „na výlet nepojedeme“. Jedná se o reálnou možnost a její následek: Možná bude pršet, a pokud ano, zůstaneme doma a na žádný výlet nejedeme. Předpovídáme pravděpodobný výsledek v budoucnosti, pokud se podmínka (tedy déšť) splní. Neříkám, že vždycky když prší, zůstáváme doma ( to by byl nultý kondicionál), ale že pokud v tomto případě bude pršet (podmínka, která musí být splněna -věta je v přítomnosti – If it rains) následkem bude to, že zůstaneme doma a na výlet nepojedeme (věta je v budoucnosti – we will not go for the trip).
Další příklady:
- If you study hard, you will pass the exam. – Pokud se budeš pilně učit, tu zkoušku uděláš.
- If they don’t leave soon, they will miss the show. – Pokud brzy neodejdou, zmeškají to představení.
- If I see her, I will say hello. – Pokud ji uvidím, pozdravím ji.
- If we don’t book now, the tickets will be more expensive. – Když to nezamluvíme teď, ty vstupenky budou dražší.
- If they don’t hurry, they will miss the train. – Pokud si nepospíší, zmeškají vlak.
První kondicionál se používá pro reálné možnosti v budoucnosti. Nejedná se o obecné pravdy ani hypotetické situace, ale o to, co se může stát.

Druhý kondicionál: Nereálné nebo nepravděpodobné situace (co by, kdyby)
- Struktura: If + [minulý čas prostý], … would + [infinitiv].
Příklad:
“If I won the lottery, I would buy a house.”
V této větě je podmínka „Kdybych vyhrála v loterii“ a následek „koupila bych si dům“. Tato situace není příliš reálná, jedná se o hypotézu. Pravděpodobně v loterii nevyhraji, ale pokud by se to stalo, koupila bych si dům. Neříkám “co se stane, až“, ale “co by, kdyby“. Dané věci se nestaly (nevyhrála jsem v loterii, nemám milion dolarů, nejsem tebou, ona odpověď neznala…) takže i následek je jen hypotetický (dům jsem nekoupila, celý svět neprojela a ani ona mi správnou odpověď neprozradila, ale kdyby ji znala, řekla by mi ji.) Druhý kondicionál je tedy celý o tom, co by bylo, kdyby…
Další příklady:
- If I were you, I would take the job. – Kdybych byl tebou, přijal bych tu práci. (všimněte si zde fráze “If I WERE…“)
- If I had a million dollars, I would travel the world. – Kdybych měl milion dolarů, cestoval bych po světě.
- If it snowed in the Sahara, it would be a miracle. – Kdyby na Sahaře sněžilo, byl by to zázrak.
- If she knew the answer, she would tell you. – Kdyby znala odpověď, řekla by ti ji.
- If they knew the truth, they would be shocked. – Kdyby znali pravdu, byli by v šoku.
Druhý kondicionál je o nereálných nebo nepravděpodobných situacích. Nejde o to, co se stane, ale co by se mohlo stát v alternativní realitě. Tento kondicionál používáme pro situace, které jsou hypotetické nebo málo pravděpodobné v přítomnosti nebo budoucnosti.

Třetí kondicionál: Hypotetické situace z minulosti (Kdybych to býval věděl, tak bych tam nechodil)
- Struktura: If + [předminulý čas], … would have + [minulé příčestí].
Příklad:
“If I had studied harder, I would have passed the exam.”
V této větě je podmínka „Kdybych se učil pilněji“ a výsledek „složil bych zkoušku“. V podstatě si představujete, že kdybyste udělali něco v minulosti jinak, výsledek by byl jiný.
Je to tedy naprosto nereálná situace – ve skutečnosti jste se pořádně neučili, a proto jste danou zkoušku nesložili. Ale kdybyste se v minulosti učili více, výsledek mohl být jiný.
Další příklady:
- If she had seen the sign, she wouldn’t have parked there. – Kdyby si té značky všimla, nezaparkovala by tam.
- If we had left earlier, we would have caught the train. – Kdybychom vyšli dříve, stihli bychom ten vlak.
- If he hadn’t forgotten his wallet, he would have paid the bill. – Kdyby nezapomněl peněženku, účet by zaplatil.
Třetí kondicionál mluví o nereálných situacích v minulosti. Není to o tom, co se stalo, ale co by se mohlo stát v jiném minulém scénáři.
Výjimky a zvláštní případy v podmínkových větách
Smíšené kondicionály
Smíšené kondicionály jsou kombinací druhého a třetího kondicionálu. Používají se, když se čas v podmínkové větě (if clause) liší od času v hlavní větě (main clause).
Příklad:
“If I had worked harder [in the past], I would be in a better job now [at present].”
„Kdybych býval pracoval pilněji, měl bych teď lepší práci.“
V této větě mluvíme o jiné minulosti, která ovlivňuje přítomnost.
Inverzní kondicionály a formální struktury
Inverzní kondicionály jsou formálnější struktura. V inverzních kondicionálech obracíme pořadí podmětu a pomocného slovesa v podmínkové větě.
Příklad:
„Had I known [místo „If I had known“], I would have acted differently“ – Kdybych to věděl, jednal bych jinak.
Tyto struktury jsou běžnější v psané angličtině a ve formálních situacích. v běžném hovoru je tedy prakticky nevyužijete.