Následující aktivity pro děti se skvěle hodí na výuku či na procvičení slovíček označujících části těla.
Písničky
Nejlepší písničkou na procvičení názvů částí těla je Head and shoulders, knees and toes. Můžete ji zpívat pomalu, rychle, veeelmi rychle a veeelmi pomalu. Děti tyto změny rytmu baví a snáze si tak jednotlivá slovíčka zapamatují.
Další písničkou, kterou můžete využít je One little finger. Vybírejte nejdříve slova, která se dětem dobře pamatují a která už mají zafixovaná (například ta základní z Head and shoulders) následně prstík ukazuje slovíčka nová nebo méně známá, případně obtížně dosažitelné části těla (záda – back, ploska nohy – sole).
Tvoření
Úplně nejjednodušší je nechat děti nakreslit příšerku a požádat je ať ji popíší, procvičí si tím jednak části těla, ale také barvy a čísla (např. This monster has a big green head, three red eyes and two purple noses). Nebo můžete naopak příšerku popisovat vy a děti ji podle vašich instrukcí nakreslí.

U malých dětí je lepší volit variantu sestavování příšerky – můžete nějakou nakreslit a rozstříhat na tři nepravidelné kusy, dítě ji sestaví a vy popíšete (Look, it is a monster, it has three legs. The legs are blue. And look, it has two heads…) nebo použít tuto vystřihovánku (malým dětem ji vystřihněte, větší mohou samy) na kterou se jednotlivé části nalepují. Jen nezapomínejte popisovat jednotlivé části těla nebo se na ně dětí ptát.
Skvělé jsou i různé samolepky, magnetky, nalepovací očička, pompomy na nosy atp. Děti hodně baví vytváření postaviček z kartonu, papírových ruliček, různých přírodnin či plastelíny.
Hry
Kromě písniček a čistě výukových aktivit si můžete v rámci procvičování názvů částí těla v angličtině zahrát i několik her, paříklad:
Hra na sochy
Tato hra je vhodná pro děti asi od tří let. Dá se hrát uvnitř i venku. Potřebujete minimálně 3 hráče (pokud se vám nedostávají děti, zapojte i dospělé). Na začátku zvolte jednoho hráče, který se otočí zády. Ostatní se postaví do řady a udělají nějakou pózu, ve které setrvají (ideálně tedy ne něco příliš krkolomného, ve stoji na jedné noze a s druhou nohou za uchem moc dlouho nevydržíte). Hráč, který je zády, se otočí zpět a všechny sochy si důkladně prohlédne, přičemž si je snaží si do detailu zapamatovat. Znovu se otočí zády a jedna ze soch se lehce pozmění, například zvedne ruku. Hádající hráč se otočí čelem zpět k ‘’sochám’’ a snaží se určit, která ze soch se změnila a jak. Pokud není ještě schopen použít celou větu, stačí jmenovat část těla, která je v jiné pozici.

Simon says
Tuto anglickou verzi hry ‘’Kuba řekl’’ lze snadno použít i pro opakování slovíček týkajících se lidského těla a některých sloves. Např. stand on one foot, touch your nose atp. Připomínám, že děti reagují pouze na povely začínající Simon says, pokud na začátku tato fráze není, nesmí se pohnout a pokyn vykonat.
Worksheets
Děti, které už udrží tužku mohou využít i některé z těchto materiálů:
- spojovačka
- vybarvování podle popisu
- monsters
- křížovka
- příšerky-popiš a nakresli
- hra match and snap
- kvíz (pro větší děti-školáky)