Chtěli byste naučit své dítě trochu anglicky, znalosti máte, ale netušíte kdy a jak s dítětem začít? Učení angličtiny by měla být především zábava, jak pro dítě, tak i pro vás. Mám pro vás pár tipů, jak na to.
Děti a angličtina
Malé děti jsou jako houby, jejich mozek vstřebává vše mnohonásobně rychleji než mozek dospělého. S angličtinou (nebo jakýmkoli jiným jazykem) můžete tedy začít kdykoliv. Učení angličtiny je pro děti velmi snadné. Malé děti ještě koncept různých jazyků nevnímají, berou spíše cizojazyčná slova jako synonyma k těm českým. Je to stejné, jako když vy budete používat slovo “židle“, babička slovo “stolička“ a teta třeba “štokrle“.
Děti chápou, že všechna tato slova označují tu věc, na které se sedí u stolu. Později začnou v komunikaci s vámi používat výhradně slovo “židle“ a s tetou zase “štokrle“. Stejné to bude s cizím jazykem. Ze začátku budou používat to slovo, které se jim více líbí nebo se jim lépe vyslovuje, ale později začnou v češtině používat zásadně slovo “židle“ a v angličtině “a chair“.
Moje děti například místo slova “žlutá“ používaly anglické “yellow“. Slovo “žlutá“ se jim špatně vyslovovalo, takže jsme doma měli bílé auto, zelené auto a yellow auto. Teď už máme buď “a yellow car“ nebo “žluté auto“. Nemějte tedy obavy, že by se jim jazyky později pletly, jen si zpočátku ze všech možných “synonym“ vyberou to, které je pro ně nejjednodušší.
Tipy jak s angličtinou začít
Zde je několik tipů, jak zakomponovat výuku do každodenního života dítěte. Mějte na paměti, že čím častěji se dítě s jazykem setká, tím lépe a dříve nové znalosti vstřebá. Při učení angličtiny je tedy dobrá pravidelnost a časté opakování.

1. Jděte na to hravě
Řekněme, že chcete dítě naučit barvy. Nemá smysl se snažit upoutat dvouleťáka na židli a chtít po něm, aby vybarvoval kolečka nebo přiřazoval barvy. U mnoha holčiček to možná chvilku půjde, ale u drtivé většiny chlapečků se vaše dobře mířená snaha mine s účinkem. Začněte proto pojmenovávat barvy věcí v průběhu hry, je celkem jedno, zda budete říkat barvy autíček, vláčků nebo barevných kostiček či míčků.
2. Využijte knihy
Pořiďte si nějaké anglické knihy pro nejmenší, dobrý výběr má například nakladatelství Usborne, ale seženete určitě i jiné. Nemám teď na mysli výukové knihy ale spíše jednoduché krátké příběhy, leporela, knihy básniček a říkanek. Pravidelně si je s dětmi prohlížejte a čtěte, ukazujte na obrázky a anglicky je pojmenovávejte.

3. Nezavrhujte YouTube
Pokud někdy potřebujete na chvíli děti zabavit když musíte něco rychle udělat a jejich asistence není v tu chvíli možná, klidně jim pusťte nějakou pohádku či písničky z YouTube. Je tam mnoho výukových kanálů pro děti v angličtině ze kterých si můžete vybírat. Například Cocomelon, Super Simple Songs nebo Dave and Ava (a mnoho mnoho dalších).
4. Vsaďte na pohyb
Malé děti rády skotačí, tancují a pobíhají. Při učení angličtiny je toho potřeba využít. Začleňte proto do programu různé hry, které pohyb vyžadují (například požádejte dítě aby přineslo z pokojíčku zelenou hračku, pak červenou atp.) tanečky a říkadla. Můžete začít třeba se snadnou “Head and shoulders“.